Galvassāpju darba grupa – aktuālā informācija

Zemāk apkopota aktuāla informācija, kas noderēs jebkuram praktizējošam neirologam. Informāciju apkopojusi neiroloģe, galvassāpju speciāliste Dr. Linda Zvaune.

Rīki: (pielikumā PDF formātā)

  •  Galvassāpju dienasgrāmata – noderīga pirmreizējam galvasssāpju pacientam, diagnozes precizēšanai, vairāku veidu galvassāpju diferencēšanai, pacientam – provocējošo faktoru izpētei.
  •  Galvassāpju kalendārs – noderīgs galvassāpju pacienta novērošanai dinamikā, tiem pacientiem, kuriem galvassāpju diagnoze ir skaidra. Palīdz arī novērtēt profilaktiskās terapijas efektivitāti .
  •  HALT-90 indekss (Headache -Attributed Time Lost jeb Zaudētais laiks galvassāpju dēļ par  3 mēnešu jeb 90 dienu periodu) – palīdz novērtēt galvassāpju ietekmi uz pacienta darba spējām un citām ikdienas aktivitātēm.
  •  HURT anketa  (Headache Under-Response to Treatment jeb Galvassāpju nepilnīga atbilde uz ārstēšanu) – palīdz izvērtēt līdzšinējo galvassāpju terapijas efektivitāti; var izmantot arī dinamiskai izvērtēšanai pēc uzsāktas profilaktiskās terapijas.
Informācijas resursi : 
Aktuālitātes :
  • Stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas sastāvā darbojas Galvassāpju vienība, kurā strādā pieredzējuši savas nozares speciālisti, kas ikdienā aprūpē dažādus galvassāpju pacientus. Vienības ārsti nodrošina pacientiem ambulatorās konsultācijas, sniedz rekomendācijas sāpju ārstēšanai un papildus izmeklējumiem, pēc nepieciešamības tiek veiktas arī pretsāpju blokādes. Izvērtējot katru individuālo gadījumu, Galvassāpju vienība nodrošina arī pacientu stacionāro izmeklēšanu un ārstēšanu, organizē ārstu konsīlijus. https://www.aslimnica.lv/lv/saturs/galvassapju-vieniba
  • International Headache Society  atjaunotais Core Curriculum par galvassāpēm,  kas būtu jāzina par galvassāpem katram neirologam : https://ihs-headache.org/en/learning-centre/ihs-core-curriculum/
  • Ir iztulkoti Lifting The Burden (Globāla kampaņa pret galvassāpēm) informatīvi bukleti pacientiem par biežk sastopamajām galvassāpēm (migrēna, saspringuma tipa galvassāpes, grupālās galvassāpes, medikamnetu atkarīgas galvassāpes un trigemināla neiralģija). Tie kopā ar īsiem Galvassāpju vienības informatīviem video pieejami šeit :  https://www.aslimnica.lv/lv/saturs/informativi-materiali-par-galvassapem-0